RUMUNIA 9 DNI BEZ PRZEJAZDÓW NOCNYCH

 

TRANSYLWANIA – DELTA DUNAJU – WYBRZEŻE MORZA CZARNEGO - BUKARESZT

 

TRANSYLWANIA /SIEDMIOGRÓD (niem.Siebenburgen) – kraina historyczna położona w środkowej Rumunii, na Wyżynie Siedmiogrodzkiej, otoczona Karpatami. Główne miasta: Braszów, Kluz Napoka, Sybin, Targu Muresz. Rejon kojarzony głównie z duchami, zamczyskami, wampirami, ale też wysokimi górami i najlepiej zachowanymi średniowiecznymi miastami Europy. Wielonarodowe dziedzictwo uwidacznia się tu w strojach ludowych, muzyce, architekturze, kuchni (najbardziej znane trunki to palinca, horinca, Rachie)

DELTA DUNAJU – położona w Rumunii i na Ukrainie; pod względem wielkości – druga europejska delta ; w niewielkim stopniu przeobrażona działalnością człowieka (pow. 3446 km 2). Każdego roku aluwia, nanoszone prądem rzeki powiększają deltę o ok. 40m2. Koło Tulczy - Dunaj dzieli się na 3 ramiona przed ujściem do M. Czarnego . W delcie rośnie ok. 1200 gatunków roślin, występuje 300 gatunków ptaków i 85 gatunków ryb słodkowodnych. Tu miliony ptaków przylatujących z innych kontynentów – mają swoje tereny lęgowe. Delta Dunaju jest wpisana na listę światowego Dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery.

KONSTANTA – tu powstała w IV w. p.n.e osada Tomi założona przez kolonistów greckich z  Miletu, w I w.p.n.e miasto zostało włączone do Imperium Rzymskiego .W IV w n.e. powstała tu dzielnica Constantiana, nazwana na cześć siostry cesarza Wlk. Konstantyna – od której – w czasach bizantyjskich  - wzięło nazwę całe miasto .Od XIV – XIX miasto było w rękach tureckich. Aktualnie jest to duży port handlowy , połączony kanałem z Dunajem oraz znany ośrodek turystyczny ze słynnym kąpieliskiem Mamaia (plaża o dlug.8 km)

Dzień 1  Polska – Oradea

Wyjazd z Polski, przejazd przez Słowację, Węgry do Rumunii. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Oradei.

Dzień 2  Oradea – Cluj - Sighisoara

Śniadanie, Zwiedzanie miasta Oradea, zobaczymy m.in: barokowe ratusz i katedrę, Pałac Biskupa – obecnie muzeum, Kościół Księżycowy, ulicę republiki tu: dużo budynków w stylu Art Nouveau

Zwiedzanie miasta Cluj, jednej ze stolic Transylwanii. Zobaczymy tu dawne węgierskie centrum miasta z Kościołem św. Michała, domem rodzinnym i pomnikiem Króla Macieja Korwina oraz pozostałościami po dawnej rzymskiej osadzie Napoca oraz młodsze od niego rumuńskie centrum miasta z Katedrą Prawosławną, siedzibą patriarchy i Teatrem Narodowym.

Zwiedzanie Sigiszoary (rum. Sighișoara), miasta, w którym urodził się Wlad Palownik – słynny Dracula. Jest to także jedna z największych i najlepiej zachowanych wciąż zamieszkanych cytadel w Europie, cała średniowieczna starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy tu m.in.: Wieżę Zegarową, Zakryte Schody, Kościół na Wzgórzu Muzeum Broni i Muzeum Tortur, dom urodzenia Draculi

Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Sighisoarze.

Dzień 3  Sighisoara – Prejmer – Brasov – Bran

Śniadanie, Zwiedzanie Prejmer – tu znajduje się najważniejszy i najlepiej zachowany kościół warowny w Siedmiogrodzie. W murach osiągających 14 metrów wysokości znajduje się także jeden z najciekawszych elementów systemu obronnego – „Organy Śmierci”.

Zwiedzanie Braszowa, gdzie zobaczymy Czarny Kościół – pierwotnie najdalej na wschód Europy wysuniętą katolicką katedrę, obecnie kościół ewangelicki (zwiedzanie z zewnątrz, nieczynne w poniedziałki) oraz wiele innych zabytków takich jak: Ratusz, Czarna i Biała Wieża, Stara Synagoga itp.

Wizyta w miejscowości Bran, gdzie zwiedzimy słynny biały zamek, znany wszystkim jako zamek Draculi, chociaż czy faktycznie z nim związany – przekonamy się na miejscu.

Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Sinai

Dzień 4  Sinaia – Tulcza

Śniadanie, Zwiedzanie Sinaii - zobaczymy letnią rezydencje rumuńskiej rodziny królewskiej: nowoczesny pałac zbudowany pod koniec 19 wieku przez królów z prusko-niemieckiej rodziny von Hohenzoller Singmaringen, zabytkowy klasztor z XVII wieku.

Przejazd w rejon Tulczy , rejs po Delcie Dunaju,  kolacja , nocleg w rej. Tulczy

Dzień 5  Tulcza - Konstanta

Przejazd w rej. Konstanty/Mamaii , wolne popołudnie nad Morzem Czarnym na plażowanie

Dzień 6  Konstanta – Bukareszt

Śniadanie ,zwiedzanie Konstancy – dawnej greckiej kolonii nad Morzem Czarnym . Zwiedzanie centrum miasta z pomnikiem Owidiusza oraz pozostałościami greckiej zabudowy. Wizyta w meczecie Króla Karola, gdzie będziemy mieli unikalną możliwość wejścia na minaret. Przejazd do Bukaresztu.

zwiedzanie stolicy Rumunii, gdzie będziemy mogli zobaczyć m.in.: Dom Prasy, bulwar Kisselefa, Łuk Triumfalny, place: Zwycięstwa, Rewolucji, cerkiew Cretulescu, Ateneum Rumuńskie (siedziba filharmonii), Pałac Cotroceni (siedziba prezydenta), a także stare ulice m.in. Lipscani.

Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Bukareszcie.

Dzień 7  Bukareszt - Sibiu

Śniadanie, Wizyta w Curtea de Arges, gdzie zobaczymy klasztor stanowiący unikalne połączenie stylu prawosławia i islamu oraz cerkiew, w której pochowani są rumuńscy królowie.

Przejazd urokliwą i ciekawą trasą transfagaraską do Transylwanii, po drodze postój przy zaporze Vidraru i później przy jeziorze Balea w najwyższym punkcie trasy na wysokości ponad 2km.

Przejazd do miejscowości Sibiel niedaleko Sibiu na regionalną obiadokolację połączoną z występami zespołu ludowego. Zakwaterowanie i nocleg w Sibiu.

Dzień 8  Sibiu - Miskolc

Śniadanie, Zwiedzanie Sybina (rum. Sibiu) - spacer po zabytkowym centrum, w skład którego wchodzą trzy place z charakterystycznymi dla tego miasta budynkami z “oczami”, XVI-wieczny Ratusz z galerią i wieżyczką oferującą wspaniały widok na miasto i okolicę, kościół Jezuitów, kościół ewangelicki z przełomu XIV i XV wieku z wieżą z dzwonem skazańców, żelazny most Kłamców (według tradycji, jeżeli ktoś skłamie na moście, ten ma się zawalić), muzeum Brukenthal.

Zakwaterowanie, możliwość kąpieli w basenach termalnych w rej. Miscolca (płatny dodatkowo ok.2500 HUF)  obiadokolacja i nocleg w Miskolcu.

Dzień 9  Miskolc - Polska

Śniadanie, wyjazd w podróż powrotną do Polski. Na trasie możliwość rezerwacji obiadu dla grupy –posiłek płatny przez uczestników ok. 25 zł.

CENA IMPREZY

dla min. 35 os. płacących:  cena kalkulowana inndywidualnie w zależności od terminu, liczebności grupy i kursu EURO

Cena zawiera:

  • przejazd komfortowym autokarem z pełnym wyposażeniem
  • 8 noclegów z HB w hotelach ***

(UWAGA :osoby zapisujące się pojedynczo, nie dopłacające do singla, będą dokwaterowane do   pokoju 2 -os.;  w Rumunii jest kłopot z pokojami 3 osobowymi)

  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL + NNW

 

Cena nie zawiera (ceny mogą się zmienić):

kosztów wstępów ok.30 Eur/os

przewodników miejscowych (w jęz. ang) ok. 17 Euro/os

kosztu rejsu po Delcie Dunaju 38 Euro/os.

opłaty za robienie zdjęć na trasie ok.: 35 Euro/os

dopłaty do kolacji folklorystycznej w okolicach Manastirea Humorului lub Sibiu - 10 Euro/os

dopłaty do pokoju 1 osobowego : 140 Euro/os

 

Po szczegóły oferty i terminy wyjazdów zadzwoń lub pisz już dziś!

+48 22 652 25 30  -  atco@acto.pl

Odwiedź  nas

ul. Grzybowska 39

00-855 Warszawa

Skontaktuj się z nami

atco@acto.pl

+48 22 652 25 30